- 23 Lipiec 2024    |    Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary - URODZINY- kol.Leszek Mirzecki – szczęścia w życiu rodzinnym i sukcesów w kniei życzy Andrzej

Wieści z Życia Koła

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

 

[2023.11.04]  Jubileusz 75 lecia WKŁ RYBITWA

 

          Relacja z Jubileuszu 75 lecia WKŁ RYBITWA Wojskowe Koło Łowieckie RYBITWA Nr.240 w Kołobrzegu funkcjonuje od 19.września 1948r. To właśnie wtedy w tym dniu zostało powołane Rozkazem Dowódcy Marynarki Wojennej do istnienia i działalności.

          Z monografii opracowanej przez naszego wieloletniego członka, seniora inwestora łowieckich pokoleń kol.Św.P. Mariana Zająca dowiadujemy się, że inicjatorami jego założenia byli zawodowi żołnierze Marynarki Wojennej. Czyli czynni marynarze pływający na okręcie ORP Rybitwa.Byli to kpt.Berezowski i bosm.Kiciński. Poznali się w niewoli niemieckiej w oflagu w dzisiejszym BORNEM Sulinowie podczas wojny. Szczegółową historię oraz genezę jego powstania można znaleźć na naszej stronie w zakładce historia.

          My dzisiejsi członkowie naszego KOŁA i spadkobiercy dorobku poprzedników, z szacunku dla tradycji, dla poprzedników a także dla nas samych, którzy dalej jego działalność prowadzimy w dniu 28 października 2023r. czcimy jego 75 letni JUBILEUSZ.Koło nasze nieprzerwanie od tamtych odległych czasów prowadzi gospodarkę łowiecką w tych samych obwodach. Chociaż nieprzerwanie trwają to zmieniają się nasze knieje, bory, lasy. Zmienia się zwierzyna, którą gospodarujemy. Zmieniamy się my myśliwi członkowie koła. Nie zmienia się nazwa koła RYBITWA. Wojskowe Koło Łowieckie Nr.240 Rybitwa w Kołobrzegu, bo tak brzmi dzisiejsza pełna jego nazwa, wzięło swe imię nie od nazwy łownego ptaka, zwierzęcia bądź innej łowieckiej nazwy, jak w wielu kołach. Wzięło swoją nazwę od okrętu,na którym służyli jego założyciele.Od okrętu OPR „RYBITWA”, bo takie imię mu nadano.Była to wola założycieli naszego koła żeby jego nazwy nie zmieniać. Cieszymy się, że przetrwała.Koło ma swą siedzibę w Kołobrzegu, mieście portowym, ściśle związanym z morzem. Gospodarzymy na obwodach ściśle przyległych do brzegu morskiego.Członkami koła od dawna jest wielu marynarzy z czynnej służby w Marynarce Wojennej, bądź już w stanie spoczynku. Koło ma swój rodowód marynarski. Dlatego w LOGO KOŁA opracowanym przez wspomianego naszego seniora św.P.Mariana Zająca wkomponowano wizerunek okretu, ptaka RYBITWA oraz symbol łowiectwa w postaci wieńca jelenia.Widać, że wola założycieli była głęboko przemyślana i ponadczasowa.

        Obchody takiego zacnego jubileuszu radość i zadowolenie.To też okazja do przedstawienia naszego dorobku, osiagnięć i sukcesów. Wypada więc cieszyć się wspólnie z bliskimi nam i zaprzyjaźnionymi osobistościami.Na obchody uroczystości wymienionego JUBILEUSZU zaprosiliśmy bliskich nam gości.

 

Przyjęli nasze zaproszenie i zaszczycili swoją obecnością;

  • Pan Tomasz Tamborski- Starosta Kołobrzeski;
  • Pani Ewa Pełechata- Zastępca Prezydenta Miasta Kołobrzeg;
  • Pan Robert Fijałkowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Gościno;
  • Pan Marian Oszmaniec - Kierownik Klubu Garnizonowego przedstawiciel DOWÓDCY GARNIZONU Kołobrzeg;
  • Pan Jarosław Deczyński - Członek ZARZĄDU Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Koszalinie.

Przedstawiciele Kołobrzeskich Kół Łowieckich:

  • Pan Henryk Boroń -Prezes Koła Łowieckiego FOKA.
  • Pan Janusz Klimczak - Prezes Koła Łowieckiego RYŚ.
  • Pan Mariusz Tymek - Łowczy Koła Łowieckiego FOKA.
  • Pan Zdzisław Rożkowski – Łowczy Koła Łowieckiego RYŚ.

W uroczystych obchodach towarzyszyły nam także nasze małżonki i partnerki za co szczególnie im dziękujemy i cieszymy się, że z nami byli. Jak zawsze dały nam wsparcie.

 

          Uprawianie łowiectwa w obiegowej opini kojarzy się niektórym z relaksem, z przeżywaniem przygody, wypoczynkiem na łonie natury.Jest to cząstka prawdy o uprawianiu łowiectwa. Członkowie naszego koła dobrze zdają sobie sprawę z ogromu pracy jaką mysliwi wykonują poświęcając się tej pasji. Ustawodawca bowiem powierzył nam we władanie cząstkę skarbu Państwa jakim jest zwierzyna łowna. My odpowiadamy za gospodarkę jej populacją. Dał nam też wyjątkowe prawo do posiadania broni palnej. A co zatym idzie też prawo do odbierania życia tej zwierzynie. Jako członkowie Wojskowego Koła Łowieckiego RYBITWA rozumiemy powierzone nam obowiążki i prawa.Uważam, że wywiązujemy się z nich bardzo dobrze. Jest to zasługa wszystkich członków naszego koła, bo wszyscy pracujemy na jego dobre imię i wszyscy tworzymy podstawy do utrzymania się i wywiązania z obowiązków nałożonych ustawami i umowami.

         Z tej wyjatkowej okazji ZARZĄD KOŁA podjął uchwałę o wyróżnieniu najbardziej aktywnych i zaangażowanych członków koła okolicznoćiowymi pamiatkami i upominkami w postaci medali,statuetek myśliwskich i dyplomów. Okolicznościowe podziekowania i wyróżnienia z tej wyjątkowej okazji nastąpiły ze strony naszych GOŚCI. Zostały przekazane wraz z gratulacjami na ręce Prezesa Koła. Znajdą honorowe miejsce do wglądu dla wszystkich mysliwych w naszej hubertówce w Słowenkowie. Niektóre jako bardziej użytkowe będą nam służyć w codziennych potrzebach naszego bytowania.

         Druga część jubileuszowych uroczystości miała miejsce już w Sali balowej w ZIELENIEWIE przy ul.Bażanciej. Tutaj myśliwi wraz z żonami i partnerkami, w towarzystwie zaproszonych gości,w nastroju zabawowym,tańczyli, wspominali,zawierali bliższe znajomości,które potem służą lepszej atmosferze pracy naszego KOŁA.

          Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tą opowieścią i zapraszam do obejrzenia fotografii zrobionych przez Daniela I Tomasza.

 

Darz Bór


E. Piątek


   

Dodaj komentarz!!!!! ZABEZPIECZENIE PRZED SPAMEM I ROBOTAMI INTERNETOWYMI !!!!!Joomla CAPTCHA

Gościmy na stronie ...

Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.

Znajdź na stronie ...