- 14 Czerwiec 2024    |    Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna

Wieści z Życia Koła

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

 

[2023.11.04] Polowanie hubertowskie 2023r.  [ FOTO ]

 

           Dzień św. Huberta obchodzony w kalendarzu 3-go listopada to dla każdego myśliwego szczególne święto. Czcimy pamięć i oddajemy cześć naszemu patronowi św. Hubertowi.


          Przypomnieć trzeba, że wydarzenie na podstawie, którego powstała legenda i cała idea wyniesienia św. Huberta na ołtarze a następnie powołanie go na patrona myśliwych i jeźdźców miało miejsce w VIII wieku. Konkretnie ok.760 roku. Działo się to w górach ARDENACH na pograniczu dzisiejszej Belgii i Holandii. Młody wówczas Hubert był bardzo zapalonym myśliwym. Nie odpuszczał żadnej okazji do polowania i nie odpuszczał żadnemu zwierzęciu. W takiej zaciętości do polowania, szczując w ostępach leśnych jelenia, zapędził się samotnie w dalekie nieznane mu rewiry, gdzie ukazał się mu jeleń z jaśniejącym krzyżem pomiędzy tykami wieńca. Jeleń przemówił do Huberta ludzkim głosem; Hubercie dlaczego tak zawzięcie polujesz w dzień świąteczny. Był to przełom w życiu Huberta. Zmienił swoje postępowanie i nawrócił na drogę człowieka wierzącego. Dostąpił zaszczytu sprawowania funkcji biskupa. Tak w skrócie o legendzie św. Huberta.

         Dzisiaj powołując się na autorytet Huberta składamy myśliwskie ślubowania i pasujemy młodych ćwików na myśliwych. Zastanowić by się należało nad istotą przekazu św. Huberta. Każde działanie ma jakiś cel. Osobiście uważam, że chodzi tu zwrócenie uwagi na aspekt etyczny polowania. Chodzi o to, żeby polowanie nie przerodziło się w bestialstwo, żeby godnie i z szacunkiem podchodzić do upolowanej zwierzyny. Polować nie dla samego zabijania a dla potrzeby żywnościowej dla prowadzenia zrównoważonego rozwoju w środowisku przyrodniczym.

          I taki przekaz z samej legendy o św. Hubercie  nam wprowadzono. Nasze KOŁO WKŁ nr.240 RYBITWA w dniu 04 listopada 2023r. dla uczczenia pamięci tej ważnej dla każdego myśliwego IDEI przeprowadziło polowanie w kalendarzu zwane  „hubertowskim”.

         Wystarczy popatrzeć na zdjęcia z jego przebiegu aby dowiedzieć  się, o wynikach, o pokocie, o psach i i innych istotnych sprawach. Ważne, że prowadzący polowanie Łowczy koła a także Prezes złożyli z okazji  tak ważnego święta, wszystkim uczestnikom polowania, życzenia osobiste a także życzenia godnego polowania. W duchu św. Huberta.

 

Darz Bór


E. Piątek


   

Dodaj komentarz!!!!! ZABEZPIECZENIE PRZED SPAMEM I ROBOTAMI INTERNETOWYMI !!!!!Joomla CAPTCHA

Gościmy na stronie ...

Odwiedza nas 65 gości oraz 0 użytkowników.

Znajdź na stronie ...