Historia Andrzeja Szymanka
- LATO - "Szlak Ku Słońcu" -
W ostatnich latach rozpowszechniła się „moda” na ścieżki rowerowe, staraniem naszych gminnych władz jedna z nich powstała na terenie naszych obwodów łowieckich. „Szlak Ku Słońcu”, bo taką nazwę nosi prowadzi od miejscowości Dźwirzyno poprzez Karcino, Sarbię, Drzonowo, Nowogardek, Nowy Borek, Stary Borek do miejscowości Grzybowo są to miejscowości doskonale znane naszym myśliwym (niektórzy zamieszkują w tych miejscowościach). Dźwirzyno to dawna wieś rybacka położona nad Morzem Bałtyckim (zachodnia granica naszych obwodów), pamiętam ją z lat 60, zimą zamieszkiwało ją czterech rybaków łodziowych i Strażnica WOP, latem to typowa duża wieś letniskowa, pola namiotowe, domki kempingowe i pomału powstające ośrodki FWP (fundusz wczasów pracowniczych, jeden sklepik i posterunek MO. Dzisiaj to duże wczasowisko z wieloma doskonale wyposażonymi ośrodkami wypoczynkowymi sklepami, gastronomią i restauracjami (część z nich czynna jest także poza ścisłym sezonem. Szlak prowadzi w kierunku m. Karcino dalej m. Sarbia.
Jadąc drogą wśród łąk docieramy do pierwszych miejsc postojowych, po drodze tak jak i na całej trasie turysta może spotkać zwierzęta leśne, najłatwiej spostrzec sarny (kozy), teraz latem najczęściej matki z małymi sarenkami (koźlakami), o wiele trudniej zauważyć sarny (kozły) tak jak by samce wiedziały iż, trwa okres polowań na nie.Ogólna budowę ciała sarny można określić jako, wysmukłą. Głowa jest krótka, z profilu o zarysie zbliżonym do trójkąta. Pysk (gęba) zakończony jest dużymi, nieowłosionymi czarnymi nozdrzami (chrapami). Oczy (świece) z długimi rzęsami na górnej powiece, są brunatno czarne z podłużną, poziomo ustawioną źrenicą. Uszy (łyżki) mają kształt podłużnie owalny, a długość ich sięga 2/3 długości głowy. Szyja jest stosunkowo cienka, dłuższa od głowy. Tułów jest dosyć krępy. Ogon jest szczątkowy, prawie niezauważalny. Nogi (cewki) są wysokie i cienkie. Tylna para ma silniejszą budowę i jest w stawach skokowych mocno wygięta. Cewki zakończone są parą racic .
Na rozległych polach pod koniec lata można spotkać olbrzymie stada gęsi. W upierzeniu brak różnic płciowych. Ogólna barwa szaropopielata, wierzch i boki z poprzecznym prążkowaniem, spód jaśniejszy z ciemniejszym pręgowaniem. Brzuch i podogonie białe. Na szyi podłużne pręgi. W locie widać srebrzystoszary spód i przód skrzydeł, co ją odróżnia od innych gęsi. Nogi różowe, dziób u gęgawy europejskiej w całości pomarańczowy. Przekraczając na trasie rzeczkę Błotnicę można zauważyć ptactwo wodne oraz, choć coraz mniej piżmaki, jeszcze kilkanaście lat temu było ich bardzo dużo niestety nie wytrzymują „konkurencji” z nie opatrznie sprowadzoną do Polski norką amerykańską.
Piżmak jest gryzoniem ziemno-wodnym, żyje w przybrzeżnej strefie zbiorników i cieków wodnych. Występuje w strumieniach górskich, rzekach oraz rzeczkach, rowach melioracyjnych, bagienkach śródpolnych, wyrobiskach torfu, stawach rybnych, jeziorach. Nie wymaga zbyt wielkiej głębokości wód, potrafi przezimować nawet na bagienkach, których głębokość nie przekracza 0,5 m.
W Karcinie i Sarbi turysta może zwiedzić stare kościółki a w Drzonowie zabytkowy dwór z II połowy XIX wieku. Pomiędzy Karcinem a Drzonowem „cichy” turysta można spotkać jelenia. Pod względem masy i wymiarów, jeleń jest zwierzęciem znacznie zróżnicowanym. Ma na to wpływ zarówno wiek jak i płeć. Długie badyle zakończone racicami podtrzymują szyję, na której rośnie grzywa (im dłuższa, tym starszy jeleń). Jelenie charakteryzują się krótkim kwiatem i jaśniejszym zadem, przez co stają się słabiej widoczne zimą na tle śniegu. Ubarwienie zmienia się zależnie od pory roku. Latem suknia jelenia jest utrzymana w odcieniach rdzawo czerwonawych. Futro zmienia barwę na ciemniejszą od września do października, a włosie staje się grubsze. Jeleń jest obdarowany bardzo dobrym wzrokiem i słuchem, przez co jest zwierzęciem płochliwym. Wielkość poroża jelenia, nazywane wieńcem zależy od wieku zwierzęcia. Zrzucanie następuje zwykle na początku roku. Nowy wieniec budowany jest w przeciągu 120 dni i zyskuje bardzo różnorodne kształty koron.
Wszystkie do tej pory odwiedzone miejscowości znane są z dużej ilości bocianich gniazd, dalej obok Starego Borku jest 10 hektarowe jeziorko gdzie gniazdują różnego rodzaju ptaki w tym liczne kaczki (latem z małymi kaczątkami).
Krzyżówki są ptakami o dość charakterystycznym ubarwieniu. Samiec w szacie godowej ma głowę o charakterystycznym zielonkawym ubarwieniu. Dziób pomarańczowy, nogi również. W przypadku samic, ubarwienie jest całkowicie inne i mniej kontrastowe niż ubarwienie samca, po prostu nieco bardziej bledsze. Długość ciała krzyżówki, to kilkadziesiąt centymetrów, skrzydła w rozstawie sięgają prawie metra. Waga krzyżówki to nawet 1,5 kg
Wycieczkę „Ku Słońcu” kończymy wieżdzając od południa do Grzybowa. Grzybowo to jakby Dźwirzyno tylko w troszkę mniejszej skali i historii, pamiętam ul. Nadmorską jako drogę polną przy której stał jeden sklep ( lata 60-te ubiegłego wieku).
Zapomniałbym o najliczniejszym „grubym zwierzu” o dziku, którego możemy spotkać na całej trasie szczególnie wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.Dzik jest popularnym zwierzęciem łownym i jako taki doczekał się w języku myśliwych wielu szczegółowych określeń, pozwalających w krótkich słowach opisać zwierzę i jego zachowanie. Z czasem część tej terminologii weszła do języka codziennego, a także języka zoologów. W Polsce dzik jest pospolitym przedstawicielem tzw. zwierzyny czarnej, podlega sezonowej ochronie. Samica dzika nazywana jest lochą, samiec odyńcem, a młode warchlakiem, warchlak o charakterystycznym paskowym umaszczeniu – pasiakiem.
Tak kończymy wycieczkę szlakiem rowerowym „Ku Słońcu” na którym w zasadzie spotykamy tylko wytrawnych miłośników przyrody którzy zachowując ciszę, pragną przeżyć przygodę na naszym terenie pamiętają iż to ludzie wkraczają na tereny mieszkańców łąk i lasów. Do zobaczenia na szlaku.
Darz Bór.
Andrzej Szymanek
Komentarze
Trasa Szlaku ku Słońcu przebiega wzdłuż linii morza przebiegając przez wiele nadmorskich miejscowości. Co mi najbardziej się podoba to bliskość z naturą przejeżdżając z jednej miejscowości do drugie. Świeże nadmorskie powietrze i widoki zachęcają do dalszej jazdy. Nie raz udało mi się spotkać na mojej trasie mieszkańców leśnych. Można zobaczy tu zające, lisy, sarny jak również i dziki. Ciekawe kogo spotkam za rok bo napewno odwiedzę "Szlak ku Słońcu".
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.